Lyžák 2023 na Lipně

Může dítě s mentálním postižením a vzácným onemocněním, které doprovází řada zdravotních potíží, lyžovat? A proč by nemohlo? Když ho to baví? 🙂

Na společném zimním pobytu spolku Willík to dokazují teenageři s Williamsovým syndromem. Již po třetí vyrazilo několik rodin vychovávajících dítě s Williamsovým syndromem na lyže, tentokrát do jižních Čech, do skiareálu Lipno. Provozovatel zdejšího lyžařského centra na sportovce se zdravotním postižením myslí, osoby se ZTP/P průkazem mají možnost tu lyžovat se svými průvodci za zvýhodněných podmínek, každý rok se tu také koná tzv. Den s handicapem. V jeho rámci je možné zdarma vypůjčit veškeré lyžařské vybavení a pomůcky, vyzkoušet si jízdu na monoski, nevidomí sportovci tu mohou zažít lyžování s proškoleným instruktorem. Lipenský lyžařský areál je navíc svým charakterem (bezpečné, ne moc prudké sjezdovky, čtyři lanovky, lyžařská škola) vhodný zejména pro rodiny s dětmi a začátečníky, takže pro naše mladé sportovce z Willíka naprosto ideální.

Co ale letos rozhodně ideální nebylo, to byly sněhové podmínky. Oproti loňsku, kdy jsme tu zažili idylickou ladovslou zimu, letos nebylo mimo areál po sněhu ani památky. Naštěstí na sjezdových tratích byly pečlivě upravované zbytky technického sněhu, takže i přes nepřízeň počasí si naši čtyři lyžaři (Verunka, Kuba, Bartoloměj a Quido) užili lyžování do sytosti a snad se zase i trochu zlepšili.

Ve zbylých dnech jsme se věnovali plavání a saunování v aquaparku Frymburk (děkujeme Ing. Bořivoji Vágnerovi z Wellness hotelu Frymburk za sponzorský dar v podobě volného vstupu), užili si lipenskou bobovou dráhu a pěšky objevovali okolí. Dobyli jsme kopec Luč, prošli se z Loučovic kolem vodopádů sv. Wolfganga do Vyššího Brodu a zajeli si i do malebného Českého Krumlova. Po večerech se doháněla škola, kluci měli originální ergoterapii v podobě vrtání aku-vrtačkami do dřevěných špalíků, dospěláci zase hráli deskové hry.

Týden v dobré společnosti utekl jako voda a už se těšíme na příště, snad to tentokrát se sněhem vyjde.

Fotografie z lyžařského pobytu spolku Willík: