Pobyt na Slovensku – červen 2023

Letos jsme opět využili pozvání slovenské společnosti WS a sešli se poslední červnový víkend v Liptovské Osadě v rezortu Gothal na již tradiční letní pobyt. Zúčastnily se 3 české rodiny (Kuba, Quido a Bárt).

Ubytovaní jsme byli v útulných apartmánových domech s výhledem na pohoří Nízkých Tater. Stravovat jsme se chodili do blízké koliby Liptov (jídlo formou bufetových stolů) a využívali jsme k naším aktivitám vodní svět s plaveckým i relaxačním bazénem, wellness, bowling, stolní tenis a dětské hřiště.

Co jsme na pobytu celý týden dělali? Hned začátek se nesl ve sportovním duchu. Pod vedením Karola M. a Marka I., děti zdolávaly připravené dráhy. Odměnou pro ně byl diplom, medaile a drobné dárky. Monika Smižanská cvičila každý den s maminkami i dětmi jógu. Někteří z nás navštívili hrad Likavu nebo rozhlednu v blízkém okolí, jiní absolvovali video přednášku Moniky Žídkové, která jezdí do Iráku cvičit s dětmi jako dobrovolnice. V klubovně, kterou jsme měli celý týden k dispozici, se konala jak schůze a porada SWS, tak i muzikoterapie a přednášky. K dispozici tu také byly fotoknihy z minulých pobytů česko-slovenských pobytů, které přivezla Hanka Kubíková – při prohlížení jsme hodně vzpomínali a nasmáli se.

Katka Martincová měla připravenou přednášku pro naše dospělé s WS na téma LIDSKÁ PRÁVA A SEXUALITA LIDÍ S MENTÁLNÍM POSTIŽENÍM. Katka Jariabková přednesla přednášku o ZAČLENĚNÍ MLÁDEŽE A DOSPĚLÝCH S WS PO UKONČENÍ ŠKOLNÍHO VZDĚLÁNÍ. Daniela Hanudelová vyprávěla o semináři, který organizovala ZPMP v SR a který se týkal tématu, který trápí všechny rodiče dětí s postižením: CO BUDE, AŤ TU NEBUDEME? Mezi rodiči se následně rozvinula zajímavá diskuse s mnohoa podněty.

Ve středu za námi dorazil z Bratislavy docent a přednosta dětské kardiologie Petr Olejník z Národního ústavu srdečních a cévních chorob, který přednášel o vrozených vadách srdce u dětí s WS. Rodiče měli na něj řadu otázek. Zůstal do druhého dne a připojil se jednak ke krátké túře na Rakytov (Velká Fatra) a pak také k bowlingovému turnaji, na který se většina z nás těšila.

Čvrtek byl ve znamení výletu do Vlkolínce. Vlkolínec je původní podhorská vesnice, památka UNESCO. Najdete zde 55 roubených staveb a 18 je z nich dodnes trvale osídleno starousedlíky. Potkali jsme tam Bárta, Hanku a jejich kamarádku Lucii, kteří byli ubytovaní v Ružomberku.

Po večeři nám maminka Andrea Ivanová, vyprávěla o loňském táboře FEWS, který proběhl v norském Frambu (Andrea se zúčastnila jako doporovod slovenské delegace). Miško Makovník a Martinka Ivanová skvěle doplňovali a komentovali fotografie z pobytu. I ostatním zúčastněným Lindě Janečkové, Adrianovi Čehovi a tatínkovi Zoltanu Čehovi se v Norsku velmi líbilo.

Předposlední den jsme místo večeře měli venku před apartmány grilovačku. Ochotně se toho zhostili naši tatínkové. Byl to pro mnohé z nás veliký zážitek. Tak se jedlo, pilo, hodovalo a radovalo. Chybět nesměla ani oblíbená diskotéka. Pouštěli se písničky na přání a tančilo se do pozdních hodin.

Všem děkujeme za krásný pobyt v nádherném prostředí Liptova. Týden utekl jako voda a nastalo tradiční loučení. Už se moc těšíme na přístí rok na letní setkání v Čechách. Všichni jste srdečně zváni do Radějova u Hodonína od 23.8 do 30.8. 2024.
Na viděnou !!!!

Monika Jeřábková