Filmy a videa

O Williamsově syndromu vznikla celá řada filmů, videí i dokumentů, zahraniční filmy máme k dispozici pro naše členy zpravidla s českými titulky.

Stručný přehled těch nejdůležitějších:

Willíci

Krátký film o lidech s Williamsovým syndromem jsme natočili za podpory Nadačního fondu Avast s režisérkou Irenou Swiecicki v srpnu 2018.     Film si můžete pustit i s českými titulky/ or with english subtitles

Dokumenty České televize

V roce 2010 byl o Williamsově syndromu natočen dokument z cyklu Klíč, který si můžete pustit tady.

V rámci cyklu Kde peníze pomáhají vznikly dva filmy o podpoře dětí s Williamsovým syndromem, a to v roce 2008 Počítač pro Jakuba a v roce 2012 Asistence pro Bartoloměje.

V roce 2017 byl natočen v cyklu Klíč dokument Příprava hendikepovaných dětí na dospělost, kde vystoupila i rodina vychovávající holčičku s Williamsovým syndromem.

Embraceable – Stvořeni k objetí

Velmi emotivní americký dokument o lidech s Williamsovým syndromem  natočil v roce 2011 v USA režisér Jon Kent pro americkou Asociaci Williamsova syndromu. Film formou rozhovorů s lidmi s touto poruchou, s jejich rodiči a s odborníky z předních amerických univerzit a výzkumných pracovišť odhaluje, co je to Williamsův syndrom, jaká jsou jeho specifika, s jakými problémy (zdravotními, psychickými a sociálními) se musejí lidé s tímto genetickým postižením vypořádat. Pro českého diváka je velmi zajímavé vidět, jak v USA žijí lidé s tímto vzácným onemocněním, zejména závěrečná část, která se věnuje možnostem samostatného života, bydlení a partnerských vztahů těchto lidí, je v českých podmínkách velmi inspirativní.

Odkaz IMBd

Gabrielle

• Drama / Romantický / Hudební
  • Kanada, 2013, 104 min
  • Režie:  Louise Archambault
  • Scénář:  Louise Archambault
  • Hrají:  Gabrielle Marion-Rivard, Mélissa Désormeaux-Poulin, Alexandre Landry, Benoît Gouin, Simon Larouche, Bruce Dinsmore, Robert Charlebois, Mathieu Laverdièr

Gabrielle je mladá žena s Williamsovým syndromem, která oplývá nakažlivou radostí ze života a velkým hudebním talentem. V rekreačním středisku, kde se scházejí i členové jejich hudebního sboru, se seznámila se svým přítelem Martinem. Protože je však každý z nich „jiný“, jejich blízcí se tohoto vztahu obávají. Podaří se Gabrielle prosadit nezávislost a překonat předsudky okolí? Částečně biografický snímek natočila jako svůj v pořadí druhý celovečerní film režisérka Louise Archambault, která za něj získala mj. cenu publika na festivalu v Locarnu.(MFF Cinema Mundi)

Odkaz na čsfd

Punkový syndrom

• Dokumentární / Hudební
  • Finsko / Norsko / Švédsko, 2012, 85 min
  • Režie: Jukka Kärkkäinen, Jani-Petteri Passi
  • Scénář:  Jukka Kärkkäinen, Jani-Petteri Passi, Sami Jahnukainen
  • Kamera:  Jani-Petteri Passi
  • Hudba:  Pertti Kurikka, Kari Aalto, Sami Helle, Toni Välitalo
  • Hrají:  Pertti Kurikka, Kari Aalto, Sami Helle, Toni Välitalo, Kalle Pajamaa, Kyösti Välitalo, Aira Välitalo, Sirkka Leikola, Jari Nordström, Niila Suoranta, Ahti Aalto, Markku Aalto, Pentti Arajärvi, Tarja Halonen, Satu Heikkilä, Mari Kiviniemi, Hate Konttinen, Liisa Koskela, Heini Merkkiniemi, Siiri Merkkiniemi, Teuvo Merkkiniemi

Přemýšleli jste někdy, o čem by byly texty punkových písní, kdyby členy kapely byli lidi s mentálním hendikepem? Punkový syndrom je odpovědí! Dokument sleduje osudy čtyř profesionálních hudebníků a jejich cestu k popularitě. Jako správní punkeři prožívají silné emoce, milují, hádají se (třeba o přední místo v autobusu), nadávají, smějí se, popíjejí a tráví spoustu času v nahrávacím studiu a na turné. Jejich texty se věnují celospolečenským problémům i každodenním zážitkům hudebníků: jak strašně nanic je chodit na pedikúru nebo žít v chráněném bydlení. Pořád bojujete s předsudky vůči lidem s mentálním hendikepem? Nebojte, punk-rockeři z Pertti Kurikan Nimipäivät se o vás už postarají! (Poznámka: Williamsův syndrom má frontman kapely Kari Aalto)

Odkaz na čsfd

V roce 2017 pak vzniklo pokračování o osudech kapely, která se probojovala do soutěže Eurovize – v rámci festivalu Jeden svět tento film běžel v České republice jako

Punková odysea

Poslední hrábnutí do strun čtyř svérázných finských punkerů. Snímek o přátelství, rock-and-rollu, životních překážkách a pádech.

Trefné texty, černý humor a nespoutanost. Od šarvátek v zákulisí přes účast na mezinárodní soutěži Eurovize až po poslední koncert sleduje dokument řádění finské punkové kapely „Svátek Perttiho Kurikky“, známé již z filmu Punkový syndrom. Zakládající člen kapely Pertti se rozhodl odejít do zaslouženého důchodu. Než ale celá čtveřice pověsí punk na hřebík, vydává se na divoké koncertní turné a dělá pamětihodnou tečku za svojí hudební kariérou.

Odkaz čsfd

Dokument o Williamsově syndromu a spolku Willík byl natočen během víkendového pobytu v Žihli v roce 2014. Jako svou seminární práci film natočily studentky Petra Štegnerová, Martina Vadovičová, Lenka Zíková.

O Williamsově syndromu a inkluzi byly natočeny rámci aktivit spolku Rodiče za inkluzi dva spoty: o svých zkušenostech hovoří Hana Kubíková a Lenka Jamrichová.

Další videa převážně z našich akcí setkání pak najdete na youtube kanále spolku Willík.