O Williamsově syndromu vznikla celá řada filmů, videí i dokumentů, zahraniční filmy máme k dispozici pro naše členy zpravidla s českými titulky.
Stručný přehled těch nejdůležitějších:
Krátký film o lidech s Williamsovým syndromem jsme natočili za podpory Nadačního fondu Avast s režisérkou Irenou Swiecicki v srpnu 2018. Film si můžete pustit i s českými titulky/ or with english subtitles
V roce 2010 byl o Williamsově syndromu natočen dokument z cyklu Klíč, který si můžete pustit tady.
V rámci cyklu Kde peníze pomáhají vznikly dva filmy o podpoře dětí s Williamsovým syndromem, a to v roce 2008 Počítač pro Jakuba a v roce 2012 Asistence pro Bartoloměje.
V roce 2017 byl natočen v cyklu Klíč dokument Příprava hendikepovaných dětí na dospělost, kde vystoupila i rodina vychovávající holčičku s Williamsovým syndromem.
Velmi emotivní americký dokument o lidech s Williamsovým syndromem natočil v roce 2011 v USA režisér Jon Kent pro americkou Asociaci Williamsova syndromu. Film formou rozhovorů s lidmi s touto poruchou, s jejich rodiči a s odborníky z předních amerických univerzit a výzkumných pracovišť odhaluje, co je to Williamsův syndrom, jaká jsou jeho specifika, s jakými problémy (zdravotními, psychickými a sociálními) se musejí lidé s tímto genetickým postižením vypořádat. Pro českého diváka je velmi zajímavé vidět, jak v USA žijí lidé s tímto vzácným onemocněním, zejména závěrečná část, která se věnuje možnostem samostatného života, bydlení a partnerských vztahů těchto lidí, je v českých podmínkách velmi inspirativní.
Gabrielle je mladá žena s Williamsovým syndromem, která oplývá nakažlivou radostí ze života a velkým hudebním talentem. V rekreačním středisku, kde se scházejí i členové jejich hudebního sboru, se seznámila se svým přítelem Martinem. Protože je však každý z nich „jiný“, jejich blízcí se tohoto vztahu obávají. Podaří se Gabrielle prosadit nezávislost a překonat předsudky okolí? Částečně biografický snímek natočila jako svůj v pořadí druhý celovečerní film režisérka Louise Archambault, která za něj získala mj. cenu publika na festivalu v Locarnu.(MFF Cinema Mundi)
Přemýšleli jste někdy, o čem by byly texty punkových písní, kdyby členy kapely byli lidi s mentálním hendikepem? Punkový syndrom je odpovědí! Dokument sleduje osudy čtyř profesionálních hudebníků a jejich cestu k popularitě. Jako správní punkeři prožívají silné emoce, milují, hádají se (třeba o přední místo v autobusu), nadávají, smějí se, popíjejí a tráví spoustu času v nahrávacím studiu a na turné. Jejich texty se věnují celospolečenským problémům i každodenním zážitkům hudebníků: jak strašně nanic je chodit na pedikúru nebo žít v chráněném bydlení. Pořád bojujete s předsudky vůči lidem s mentálním hendikepem? Nebojte, punk-rockeři z Pertti Kurikan Nimipäivät se o vás už postarají! (Poznámka: Williamsův syndrom má frontman kapely Kari Aalto)
V roce 2017 pak vzniklo pokračování o osudech kapely, která se probojovala do soutěže Eurovize – v rámci festivalu Jeden svět tento film běžel v České republice jako
Poslední hrábnutí do strun čtyř svérázných finských punkerů. Snímek o přátelství, rock-and-rollu, životních překážkách a pádech.
Trefné texty, černý humor a nespoutanost. Od šarvátek v zákulisí přes účast na mezinárodní soutěži Eurovize až po poslední koncert sleduje dokument řádění finské punkové kapely „Svátek Perttiho Kurikky“, známé již z filmu Punkový syndrom. Zakládající člen kapely Pertti se rozhodl odejít do zaslouženého důchodu. Než ale celá čtveřice pověsí punk na hřebík, vydává se na divoké koncertní turné a dělá pamětihodnou tečku za svojí hudební kariérou.
Dokument o Williamsově syndromu a spolku Willík byl natočen během víkendového pobytu v Žihli v roce 2014. Jako svou seminární práci film natočily studentky Petra Štegnerová, Martina Vadovičová, Lenka Zíková.
O Williamsově syndromu a inkluzi byly natočeny rámci aktivit spolku Rodiče za inkluzi dva spoty: o svých zkušenostech hovoří Hana Kubíková a Lenka Jamrichová.
Další videa převážně z našich akcí setkání pak najdete na youtube kanále spolku Willík.