Tábor tatínků s dětmi 2023

V termínu 19. – 26.8.2023 se konal již tradiční tábor tatínků s dětmi. Letos jsme po několika letech změnili místo konaní a z Dolního Podluží v Ústeckém kraji jsme se přesunuli do Bystré v Orlických Horách. V Podluží už chata kapacitně nedostačovala, takže více prostoru jsme vsichni uvítali a navíc i vybavení chaty a možnost zahrady byly na novém místě mnohem větší, takže jsme nelitovali.

Sobotu jsme tedy využili hlavně k zabydlení a průzkumu nového místa, dětem se nejvíce líbila herní místnost s fotbálkem, hračkami a sedačkou s křeslem, kde rády trávily volné chvilky hraním a odpočinkem a samozřejmě zahrada s bazénem, vířivkou, trampolínou, ohništěm a dovezenou fotbalovou brankou. Po seznámení se s novou chatou jsme si užili posezení na zahradě, grilování, příjemnou společnost a plánovaní programu na následující dny.

Neděle byla ve znamení poznávání blízkého okolí. Nejdříve jsme se vydali na rozhlednu Feistův Kopec. Počasí nám přálo a výstup k rozhledně nám nezabral ani půl hodiny. Odvážnější z nás si šli užít výhled z vrcholu rozhledny a ti, kterým se nechtělo, si dopřáli zasloužený odpočinek na lavičkách ve stínu. Pak jsme vyrazili do Pekla na oběd. Potkali jsme pár čertů, jednoho vodníka, vyzkoušeli, jaká je voda v řece, někteří jen tak rukou, jiní tam rovnou strčili hlavu. Prošli jsme se kousek lesem a pak jsme se vydali zpátky na chatu, kde nás čekal odpočinek, pinec, vířivka, otužilejší i bazén a příprava večeře.

V pondělí jsme vyrazili do Dvora Králové nad Labem do zoo. Přidali se k nám Lukáš s Joeyem, kteří to mají kousek a celou zoo nás provedli. Každý si našel to své oblíbené zvíře a na závěr jsme zvládli i safari autobusem.

Protože u každé výpravy mimo domov je třetí den kritický, rozhodli jsme se tentokrát udělat změnu a celé úteré jsme strávili doma užívali si všeho, co chata nabízela. Hrál se fotbal, pinec, v herně fotbalek, koupali jsme se v bazénu, a někteří se zúčastnili výpravy do pralesa k nalezení zakopnutého fotbalového míče.  Po obědě se uskutečnila vodní bitva a na návstěvu přijel Lukáš s Joeyem. Ve večerních hodinách proběhla Velká Cena na odrážedlech, která byla zlatým hřebem programu. Oslavy ve vířivce se protáhly až do brzkých ranních hodin.

Ve středu jsme se vydali na návštěvu Muzea starých strojů a technologií v Žamberku, kde jsme měli možnost prohlédnout si mimo jiné staré lokomotivy, parní stroje, traktory a automobily. Po prohlídce jsme si dali výbornou kávu v místní kavárně a pomalu se vydali zpět na chatu. Cestou jsme měli v plánu navštívit hasičskou zbrojnici v Rychnově nad Kněžnou, kde jsme doufali, že by se kluci mohli podívat na pár minut na techniku. Místo pár minut jsme dostali skoro dvouhodinovou prohlídku celé hasičské zbrojnice, veškeré techniky a přilehlého areálu s tréninkovým polygonem. Třešinkou na dortu byl ostrý výjezd hasičské jednotky. Větší zážitek si kluci určitě přát nemohli.

Ve čtvrtek byla na programu prohlídka nedaleké dělostřelecké tvrze Skutina, kterou jsme objevili hned první den cestou na rozhlednu a nemohli ji tak vynechat. Prohlídka byla výborná, dozvěděli jsem se o historii tvrze i opevnění, okoukli jsme dobové zbraně, vybavení a uniformy, poučili jsme se o fungování tvrze a životě v ní. Vyzkoušeli jsme si kulomety i protitankové dělo, samozřejmě bez střelby. Volitelnou součástí prohlídky byl i sestup do 40 metrů hluboké zásobovací šachty a přilehlých zásobovacích tunelů, které jsme si nemohli nechat ujít.

V pátek jsme se rozdělili na dvě skupiny. Jedna se vydala na výlet do Polska a druhá na túru po krásách okolí. Navštívili jsme samoobslužný bar u Šklebejše, kde jsme se nejen občerstvili, ale take jsme se dozvěděli o bohulibé činnosti Járy Cimrmana v Orlických horách. Poté už nás čekala jen krásná příroda, sluníčko a brblající děti, kterým se od Šklebejše nechtělo. Odpoledne už probíhalo v duchu příprav na blížící se odjezd, dojídání a dopíjení zbytků, třídění oblečení a užívání si vířivky, trampolíny, bazénu a krásného počasí.

V neděli už jen rychle dobalit poslední věcí, uklidit chatu a po předání klíčů paní majitelce slzavé loučení a odjezd k domovům.

Pavel Švec

Tak jako každý rok i tento jsme jeli na tatínkovský tábor na týden na chatu, ovšem změnili jsme lokalitu. Zavítali jsme do malebné osady Bystré  v Orlických horách. Jako v předchozích letech, tak i tento rok jsme jeli stejná kamarádská parta. Já Jakub, Niki, Tomáš, Danda a malý Petřík. Na návštěvu za námi přijela Vanessa s Laurou a Davidem. V pondělí jsme se sešli s Joem a Lukášem v safari ve Dvoře Králové. Další den jsme vyšli na třicetimetrovou rozhlednu Feistův kopec, kde byl krásný výhled na Orlické hory a Krkonoše. Pár odvážlivců si pohladilo československého vlka.

Při dalším výletě jsme navštívili technické muzeum automobilů a lokomotiv v Žamberku. Cestou na chatu jsme navštívili hasičskou stanici v Rychnově nad Kněžnou, kde se nás ujal velitel Libor. Prohlédli jsme si všechny cisterny značka Tatra. Byl to úžasný zážitek. Moc děkujeme.

Na další výlet jsme se rozdělili. Jedna skupina odjela na vojenskou tvrz Slatina, kde si mohli kluci zastřílet ze samopalu. My jsme jeli s Tomášem, Zdeňkem a Palim (dlouholetý kamarád z mého stacionáře) do polského lázeňského městečka Kudowa-Zdroj.

Po celodenních výletech jsme si večer grilovali maso se zeleninou. Jeden večer jsme si objednali každý velikánskou pizzu.

Každý den jsme hráli ping pong a fotbal, otužilejší vyzkoušeli bazén a ti méně otužilí vířivku.

Z letošního tábora jsem velmi nadšený. Kromě legrace s mým tátou Fandou a kámošema Zdeňkem K., Zdeňkem T., Alešem, Pavlem, Davidem, Lukášem a Palim jsme tancovali, povídali a hodně se smáli. Už se těšíme na stejné místo v příštím roce.

Kuba Jeřábek