Tábor FEWS v Anglii

Letošní tábor pro dospělé a dospívající lidi s Williamsovým syndromem, který pořádala britská Williams Syndrome Foundation spolu s Evropskou Asociací Williamsova syndromu (FEWS) byl úplně atypický. Nekonal se v létě, ale v květnu, netrval týden, ale jen tři dny a nebyl to jen tábor, ale velká akce spojená s konferencí a setkáním britských willikovských rodin.

Do Skegness, přímořského letoviska na východě Anglie, tak vyrazili  dva willíkovští mladí muži: Martin s Tomášem s Hankou a Martinou jako doprovodem. Výpravu doplnila Lenka, která Česko reprezentovala na konferenci.

Nemohli jsme si vybrat lepší termín – strefili  jsme se totiž přímo do královské svatby:-). A tak nás siluety Harryho a Megan provázely celým víkendem. Fotili jsme se s nimi, na letišti v Manchestru jsme dokonce vyráběli mezinárodní dárek, koláž v podobě křídla letadla:-) V Manchestru jsme ostatně strávili po našem příletu většinu odpoledne – čekáním na další evropské výpravy. Britští organizátoři to ale nepodcenili, takže tu byla spousta zábavy, jídla, hrály se oblíbené písničky všech účastníků (vč. Stínu katedrál s panem Neckářem, jak si přál Martin:-)

Druhý den už na nás čekal Butlins – zábavní park a rekreační místo na pobřeží Severního moře, místo, které zažilo největší slávu někdy ve 30. letech minulého století. Takové české Máchovo jezero.  Jezdí sem lidové vrstvy, čekají tu na ně turistické atrakce, suvenýry, show s Teletubbies a dalšími animovanými postavičkami, pouťové atrakce… Docela jsme koukali:-)

Součástí víkendu byla i konference věnovaná Williamsově syndromu. Té se za nás zúčastnila Lenka, my jsme měli možnost nahlídnout na pár přednášek, podívat se, jak tu funguje systém konzultací, jaké propagační předměty britská Williams syndrome foundation nabízí. Lenka si z přednášek dělala pečlivé zápisky, článek pak vyjde v podzimním Willíkovském občasníků. Navštívili jsme i Senzorický autobus – jakousi kombinaci Snoezelenu a učebny na podporu smyslů a kognitivního rozvoje.

Po prohlídce Butlins jsme vyrazili do Skegness navštívit místní zoo s rezervací lachtanů a motýlí expozicí, ochutnali jsme fish and chips a udělali si příjemné odpoledne na pláži (na pláži Severního moře:-)

Večer pak byla diskotéka, kterou si užili hlavně kluci, kteří se seznamovali ostošest.

V neděli dopoledne jsme měli konečně čas trochu se protáhnout, a tak jsme hromadně navštívili zdejší aquapark. Odpoledne jsme se pak věnovali užívání zdejších atrakcí a mezinárodnímu turnaji v bowlingu, který jsme sice nevyhráli, ale hodně jsme se o to snažili. Následovalo setkání s britskými rodinami a společné BINGO!:-) Na závěr pobytu nás pak čekala show s písničkami Eltona Johna.

Měli jsme krásné počasí, přímo blue sky, užili jsme si královskou svatbu, kterou tu tu tenhle víkend žilo, kluci se potkali s Willíky s dalších zemí, vč. těch, které znají už z minulých pobytů, všichni jsme si procvičili angličtinu, poznali britskou kuchyni, no prostě báječně jsme si ten víkend v Anglii užili. Díky!

Další fotografie si můžete prohlédnout ve fotogalerii.