Kája

Kája se narodila v listopadu 2010. Narodila se s vadou nožiček (pes adductus). Škoda, že se v té době lékaři více nezabývali, čím je způsobená tato vada. Mohli jsme mít jasno hned,  a nečekat až do pěti let věku, kdy byl Káje diagnostikován Williamsův syndrom.

Kája po operaci a sádrování nožiček rostla jako běžné dítko, projevovalo se jen pár odchylek, o kterých jsme mysleli, že nebudou tak zásadní:  špatná reakce na jakýkoliv hluk, špatné stravování, nechuť chodit, stereotypní pohupování. Naše pediatrička nám ale stále tvrdila, že z toho vyroste. Jenže pak se postupně projevilo mentální postižení, absolvovali jsme neurologické vyšetření a další vyšetření pak následovala v pražské nemocnici. Najednou začaly padat diagnozy a mně se hroutil svět. První přišla epilepsie, zachycená za 5 minut dvanáct. Nasazeny okamžitě léky. Pak přišla lehká až střední retardace a geneticky potvrzený Williamsův syndrom. Dále se prokázalo ukázalo, že má aortální stenozu-supravalvární a valvární, prolpas mitrální chlopně a izolovanou hypertrofii komorového septa. Pomohli mi dost lidé ze spolku Willík a raná péče Sluníčko.
Postupně se přidaly ještě další potíže jako je porucha štítné žlázy, špatné zuby, gastro problémy, které řešíme bezlepkovou a bezmléčnou stravou. Kája je stále na plenách v noci, neudrží moč tak dlouho. Od září začala chodit do speciální školy. Kája je jinak usměvavá holčička, která je zvědavá na každý dospělácký rozhovor s tendencí stále vstupovat do řeči.Bojí se poutí, motorek, nečekané hlasitější hudby, nafukovacích balonků,  nedávno ale zvládla krátký koncert Adama Mišíka.
Ráda sleduje mladé youtubery a snaží se točit své vlastní video. Ráda sleduje svou oblíbenou hudební skupinu. Je milovnicí kosmetiky. Jezdí sama na koni a umí lonžovat a trénovat koně,  to miluje nejvíc. Druhá věc, kterou miluje, je voda a potápění. Dospělí jí mají moc rádi, horší je to s dětmi. Nechápou jí a nemají na ní trpělivost, proto je ráda s menšími dětmi.
(vloženo v listopadu 2018)