Jarní pobyt v Blansku

Jarní setkání Willíků v Blansku 2024

Druhý květnový víkend se uskutečnilo další setkání rodin dětí s Williamsovým syndromem, tentokrát v rekreačním středisku Vyhlídka v Blansku, kam se sjelo rekordních 31 rodin dětí s Williamsovým syndromem (a jedna další vzácná rodina nádavkem). Poprvé mezi námi byla Zorka, Kristýnka a Evička.

Páteční večer začal přivítáním ve velké společenské místnosti, kde rodiny dostaly prostor vytvořit postery a plakáty, kterými se přestavily. Plakáty jsme ozdobili stěny, abychom mohli celý víkend obdivovat, jak kreativní někteří z nás dovedou být. Každopádně skvělá možnost osvěžit si paměť, pro nové rodiny možnost se představit a seznámit. V pátek se také odehrála nečekaná přírodní podívaná – na tento pobyt jsme si objednali k pozorování polární záři!

V sobotu ráno jsme po snídani měli dvě zajímavé přednášky. Ivan Hospodár nám představil logopedickou aplikaci Vyslovuj a poté spolu s Davidem Pilným, bratrem naší nové členky Kristýnky, ukázali kalkulátor diagnózy Williamsova syndromu, o jehož podobě a využití jsme hojně diskutovali. Následně nám Kateřina Polišenská z brněnského spolku Úsměvy představila stavebnici Numicon, která pomáhá dětem s Downovým syndromem s učením matematiky. Rodiče měli odpoledne možnost individuálních konzultací a vyzkoušet si využití tohoto systému i s dětmi. Určitě skvělá pomůcka, která může pomoci se školní matematikou zejména menším a školou povinným dětem.

Protože jsme měli před obědem ještě čas, pustili jsme se do oblíbeného kolečka – představení rodiny a konstatování, co se s dětmi aktuálně řeší. Dozvěděli jsme se, kterým dětem je třeba držet palce při čekání na přijetí na praktickou školu nebo účební obor (Verunka, Bárt, Nikolas, Matěj), kteří rodiče hledají nejvhodnější školu pro zahájení povinné školní docházky svých dětí (Filip, Zorka, Julinka), probrali jsme plánované operace i nejnovější úspěchy. Je skvělé být součástí takhle velké bandy:-)

Děti se mezitím spolu s asistenty a dobrovolníky vypravily na pěší výlet na rozhlednu Podvrší, kterou se jim překvapivě podařilo najít a dokonce (některým z nich) na ni i vystoupat. Odpoledne pak děti sportovaliy s Hankou Dvořákovou, tvořily s Klárou Šafránkovou, oblíbenou aktivitou kluků i holek pak bylo vrtání a výroba ze dřeva s Ondrou Krenikem. Letošním hitem bylo dřevěné letadýlko a tank, díky Olze Krenikové si děti mohly výrobky následně i pomalovat.

Po obědě proběhla členská schůze, kde jsme shrnuli uplynulý rok a diskutovali plány na rok 2024. Hovořili jsme mimo jiné o projektu „Hurá do života Willíci!“, který bude věnován osamostatňování mladých lidí s Williamsovým syndromem, o plánovaném natáčení pořadu Klíč a o programu letního setkání se slovenskou společností v Radějově. Podrobnější zápis ze schůze zde. Po schůzi si zejména maminky protáhly tělo na cvičení s Kristýnou Černou. Později se rodiče znovu potkali s Kateřinou Polišenskou, která nám představila aktivity svého syna Martina v brněnském divadle Aldente a také jeho učinkování ve filmu Zdeňka Svěráka Betlémské světlo, bylo to inspirativní.

Sobotní večer jsme zakončili hudební produkcí – přijela za námi kapela PROROCK Blansko (díky Petře Martincové) a děti to na parketu pořádně roztočily.

Nedělní program začal informační schůzkou k letošnímu táboru v Úborsku, kterou vedla vedoucí tábora Hanka Dvořáková. Odpoledne jsme vyrazili na společný výlet do Kateřinské jeskyně, což byl jediný fail víkendu: vzorně a včas jsme dojeli ke vstupu, když přišla zpráva, že někde spadl strom a přerušil elektrické vedení. Všechny jeskyně Moravského krasu tak byly vyřazené z provozu. Náhradním plánem byla zrmzlina, procházka, nebo myčka aut. Část rodin se v neděli odpoledne rozjela domů, zbytek si ještě udělal hezký táborák s opékáním špekáčků. Počasí bylo tenhle víkend opravdu jak na objednávku.

Po celou dobu pobytu naše skvělá Urbanová Wanda dětem kontrolovala zuby. A věřte nebo ne, hned tři zoubky stihla na místě i vytrhnout:-) Dvě děti z Willíka už díky ní úspěšně ukončili ortodontickou léčbu (Kuba a Quido) a třetí (Verunka) už nemá ke krásnému skusu daleko. A přitom ještě před pár lety by nikdo nevěřil, že Willíci zvládnou rovnátka.

Nádherné fotky nám opět nafotila Bára Wellens – cyklus „Jsme kámoši“ použijeme na willíkovský kalendář i do dokumentu z cyklu Klíč. Děkujeme! Udělali jsme i jednu hromadnou fotku a napříště dopilujeme i focení z dronu, které nabídl Lukáš Kareš.

Během celého pobytu probíhal mini-bazárek, kde si rodiny mohly vyměňovat a darovat věci, které už nepotřebují.

Na závěr bychom chtěli poděkovat všem organizátorům, dobrovolníkům a účastníkům za nezapomenutelný víkend plný zážitků a nových přátelství. Už teď se těšíme na další setkání!