W (57 Of 112)

Betty

Bětušce se na svět nechtělo a porod se musel vyvolávat. K našemu prvorozenému dvouletému Matouškovi jsme si domů vezli zdravou prospívající holčičku. V šestinedělí se u Bety objevila tříselná kýla vpravo i vlevo, kterou jsme ji nechali operovat. Naštěstí vše proběhlo
v pořádku. Ve třech měsících jsme s Betynkou začaly cvičit Vojtovu metodu pro hypotonii a nedržení hlavičky. Kojení jsem silou vůle udržela do 4 měsíce, ale myslím, že jsem měla raději hned přejít na umělou stravu a ne nás obě trápit. Nikdy nezapomenu na její slastný výraz po prvním vypití láhve s Nutrilonem. Najedla se bez námahy.

V osmém měsíci jsme přestali cvičit. Bety se sama otočila na bříško a neuroložka byla spokojená. Měla své tempo, všechno dožene….ve 13 měsících si sama sedla, ve dvou letech samostatně chodila. Využila jsem služeb rehabilitačního stacionáře a Bětku dávala na dopoledne tam. Musím přiznat, že s ní nejednali jako s miminkem a to ji dost posunulo – sama se najedla, naučila se pít z hrníčku.

Ve třech letech nás psycholožka doporučila na genetické vyšetření pro psychomotorickou retardaci. Týden před vyšetřením jsem náhodou objevila stránky jednoho z Willíků a ta podoba s naší holčičkou byla vše říkající. Genetické vyšetření už jenom potvrdilo diagnózu a my jsme začali obíhat různé specialisty, zda Bety nemá ještě nějaké jiné příznaky. Zůstal nám „pouze“ kardiolog na aortální stenózu, která ji zatím nijak neomezuje, oční lékař (má brýle—hypermetropia) a ortoped (  skoliosa)  v 6 letech jsme začali chodit na endokrinologii pro předčasnou pubertu (růst prsou, první menstruace v 9,5 letech). Zuby ji hlídají v nemocnici na spec. pracovišti.Museli ji pro velké kazy vytrhnout 2 zuby, ale Bety to zvládla bez narkózy.

Školku navštěvovala speciální. Bětka dlouho nemluvila. Používali jsme k rozvoji komunikace kartičky, neustálé zpívání a říkaní básniček nás neopouští ani dnes v jejích skoro 10 letech. Co potřebuje si řekne, ale žádné vypravěčské orgie to nejsou – je limitovaná psychomotorickou retardací, která je stále v pásmu středním.

Bety začala školní docházku v soukromé speciální škole, kde je moc spokojená. Má svou osobní asistentku , se kterou si perfektně sedly a my jen zíráme co je všechno Bětka schopná se naučit.A co jsme se naučili my, nejbližší? Mít ji rádi takovou jaká je! Jsme v permanentním posilování trpělivosti (ne vždy se zatím daří, ale pracujeme na tom).

Jsme moc rádi, že Bětuška je pořád ta usměvavá spokojená holka, která miluje kyselé okurky, pouťové atrakce, vodu, písničky.

maminka Pavla