Tábor FEWS v Norsku – srpen 2022

Mezinárodní setkání Willíků v letošním roce proběhlo v norském Frambu ve dnech 15. – 20.8. 2022. Jedná se o zařízení v Nosku, které primárně slouží jako vzdělávací a setkávací centrum pro pacienty se vzácnými onemocněními. Zajišťuje komplexní podporu pacientů a jejich rodin. Usiluje o to, aby lidé se vzácnými onemocněními mohli žít co nejvíce v souladu se svými vlastními předpoklady, přáními a potřebami. Nachází se nedaleko od Osla v blízkosti jezera, uprostřed zeleně a lesů.

Campu se účastnilo přibližně 70 účastníků z různých zemí Evropy. Českou republiku reprezentovali Veronika Jamrichová, Pavel Jendele, Martin Škojec, Tomáš Kratochvíl a jako doprovod Lenka Hrnčířová a Martina Michalová. Ano reprezentovali, čtete dobře. Jsme vždy tým, řekla bych velmi sehraný a letos jsme měli i vlastní dresy, které navrhla Terezka Jamrichová, sestra Veroniky.

Jak jsem již psala, Frambu je uprostřed lesů, koncipováno původně jako rehabilitační centrum pro dětské pobyty, tábory. Aspoň mě se vybavily vzpomínky, když jsem jako dítě na takové tábory jezdila. Takže by se dalo říci, že program byl i tak pojat. Jako celotáborová hra. Byli jsme rozděleni do skupin, vždy dvě země dohromady, plnili jsme úkoly a střídali se ve tvoření zábavy pro ostatní. Každé skupině byl přiřazen jeden pracovník z Frambu, který nám s plněním pomáhal.

Jedním z úkolů, který jsme si dost užili, bylo natočit krátký film. Výsledkem toho je dokument složený ze všech krátkých filmů všech skupin. My jsme zvolili scénář, kdy naši Willíci se stali průvodci po Frambu skrze lekci angličtiny. Představili jsme postupně celé Frambu a učili diváky anglická slovíčka popisující místo, kde se právě nacházíme. Byla to fakt legrace.

Dalším úkolem bylo sestavit asi dvacetiminutový program a pobavit ostatní účastníky při večerním setkávání. Setkávali jsme se všichni každé ráno a každý večer ve společenské místnosti. Ráno jsme zahajovali malou pěveckou a taneční rozcvičkou a večer pak předváděli svá vystoupení. Náš program jsme zahájili krátkým videem o České republice, naučili jsme diváky dva české jazykolamy, zazpívali jsme, zatančili mazurku a pak každý vybral jednu písničku českého interpreta a vyzvali jsme všechny k tanci společně, prostě disko:-)

Mne Frambu opravdu příjemně překvapilo svým vybavením a zázemím, ke kterému, kromě ubytovací kapacity, jídelny, společenské místnosti, tělocvičny, lezecké stěny, heren, hřiště, výukových a terapeutických místností, patřil i bazén. Ten jsme velmi hojně využívali. Mohli jsme si zaplavat každý den a voda byla tepá. Mohli jsme si zaplavat i v jezeře, ale toho využilo jen málo otužilých jedinců a z nás to nebyl nikdo. Přesto jsme si jezero užili na šlapadle. Také jsme měli táborák, který nesmí na správném táboře rozhodně chybět, grilovalo se a vůbec norská kuchyně nám velmi chutnala.

Nemalou součástí programu byli další doplňující aktivity jako kvíz, tvoření, lekce tance, karaoke a volný čas, kdy se všichni navzájem bavili, poznávali se a společně se smáli. Pracovníci Frambu nám byli stále k dispozici s velkým nasazením, profesionalitou a entusiasmem. Program byl opravdu nabitý a ve volném čase jsme se nebáli nechat našim svěřencům trochu svobody „bez dozoru“ a oddechnout si.

Poslední den jsme si užili výlet do Osla, kde jsme mohli nakoupit dárečky, dali jsme si zmrzlinu a viděli výměnu stráží u královského paláce. Celý pobyt byl večer zakončen oblíbenou diskotékou.

Věřím, že jsme si to všichni moc užili a bylo doma co vyprávět. Nadšení doprovodu bylo také veliké a vedlo nás k nápadu uspořádat takové setkání i u nás v České republice. Je to velká výzva, přesto doufám, že to je možné a budu ráda, když se to podaří.

Martina Michalová