Letní pobyt na Slovensku 2021

Letošního letního rekondičního pobytu českého Willíka a slovenské Spoločnosti Williamsovho syndrómu se zúčastnilo 7 českých rodin. Po dvouleté „covidové“ pauze jsme se sešli v nádherném prostředí Vysokých Tater nedaleko Tatranské Lomnice. Byl to náš již třináctý oficiální pobyt, který jsme společně prožili s našimi slovenskými přáteli. Historii společných setkání a vzpomínky na ně moc pěkně shrnuje Výročný spravodaj SWS, který jsme všichni dostali.

Hned po příjezdu nás okouzlila příroda a čistý vysokohorský vzduch, na místě našeho pobytu v minulosti stávalo sanatorium pro léčbu tuberkolózy a plicních nemocí. Před 100 lety se zde léčil dokonce Franz Kavka, nedaleko hotelu je pomníček připomínající slavného spisovatele a jeho zdejší léčbu.

Na uvítanou naše Willíky čekalo překvapení v podobě modrého „williamsáckého“ trička se superhrdinou, připomínajícího „superschopnosti“ lidí s WS:-). A po příjezdu všech známých i nových kamarádů z různých koutů Slovenska a Česka mohl pobyt s bohatým programem a pestrými aktivitami začít.

Spoločnosť Williamsovho syndrómu (SWS) existuje již 30 let a v duchu oslav tohoto výročí celý pobyt probíhal, a to dokonce za účasti slovenských médií a populární zpěvačky Zuzany Smatanové. Zuzka se během několika dnů zúčastnila společného programu, povídala si, zazpívala, fotila se s námi a rozdávala podpisy. Hlavně pro její slovenské fanoušky to byl velký zážitek. Na velkolepou výroční oslavu SWS přijela natáčet Televize JOJ. Po oslavě jsme si pochutnali na výborném „narozeninovém“ dortu a s programem „Zaži Tatry“ jsme mohli pomocí virtuální reality a speciálních brýlí „procestovat“ celé Tatry.

Televize natáčela také na našem společném výletu pozemní lanovkou ze Starého Smokovce na Hrebienok, kde se našel i čas na „práci“:-). Zapojili  jsme se totiž do dobrovolnického projektu „Čistenie Tatier“ a na turistické trase z Hrebienku na Rainerovu chatu sbírali odpadky po nepořádných turistech. Z obou akcí pak byla ve večerních televizních novinách vysílána téměř dvouminutová reportáž nazvaná „Mimoriadne vzácni turisti“. A prostor k vyjádření dostali i někteří z Willíků!:-).

Během pobytu jsme také podnikli společný výlet z Tatranské Lomnice dvěma navazujícími kabinkovými lanovkami na Skalnaté pleso a následně procházku na Skalnatou chatu.

Jindy jsme zase, rozděleni do tří skupin, postupně absolvovali zajímavou prohlídku loveckého zámečku Hohenlohe v Tatranské Javorině, který je národní kulturní památkou v majetku státu a prezidenti Slovenské republiky ho využívají k reprezentačním účelům. Někteří z nás prohlídku zakončili malým občerstvením v nedalekém hotelu Montfort s úžasným panoramatickým výhledem na Belianské Tatry. Škoda jen, že nám zrovna nepřálo počasí a výhledy byly zčásti skryté v mlze.

Také jsme se tak trochu vzdělávali:-). Navštívili nás zástupci Speciálních olympiád Slovensko včele  se sympatickou paní ředitelkou. Na přednášce se střídaly zajímavé informace, zážitky a videa ze závodů a tréninků hendikepovaných sportovců různých věkových kategorií. Povzbuzující videa a pozdravy sportovcům natočila řada známých osobností z celého světa, my z Česka jsme zaregistrovali hlavně fotbalového brankáře Petra Čecha:-). Se zaujetím jsme vyslechli vyprávění naší kamarádky, mladé dámy Simonky ze SWS, která má za sebou bohatou sportovní kariéru a jako účastnice Speciálních olympiád mnohokrát reprezentovala Slovensko v zahraničí. Získala řadu medailí ze závodů v plavání a lyžování. Dlouho vyjmenovávala všechny země, které díky sportování navštívila, byly mezi nimi dokonce USA nebo Jižní Korea. Simonka je tou správnou motivací pro děti, její budoucí následovníky z řad SWS.

Jeden z večerů jsme si užili prázdninovou atmosféru u táboráku a ochutnali vlastnoručně na ohni opečené dobroty. Další večer byl vzpomínkový. Ve společenském sále se na plátně promítala videa ze slovenských setkání, které za těch 30 let proběhly. Vzpomínky mířily také k našim milým kamarádům, keří již bohužel nejsou mezi námi….

Kdo chtěl, mohl během pobytu udělat něco pro zdraví a dobrou kondici. Naše děti a mládež absolvovaly fyzioterapeutickou masáž a všichni mohli navštěvovat profesionálně vedené lekce jógy maminkou Monikou ze SWS. V hotelu jsme měli k dispozici plavecký bazén /jen pro otužilé:-)/, bowling, stolní tenis, posilovnu, dětskou hernu. Trochou toho sportování bylo nutné vyvážit opravdu vynikající hotelovou kuchyni:-). Děti si mohly užívat zábavu a výtvarné činnosti s animátorkami, takže se našel i volný čas pro rodiče.

Uteklo to jako voda a přišel poslední den, kdy nás ještě stihl navštívit člen horské služby se psím „záchranářem“. Večer proběhla bohatá tombola, ve které vyhráli všichni:-). A na rozloučenou samozřejmě nesměla chybět DISKOTÉKA!

Moc děkujeme Slovenské spoločnosti Williamsovho syndrómu. Děkujeme všem, kteří se aktivně podíleli na organizaci a programu pobytu. Děkujeme také všem laskavým dárcům za sponzorské dary. Všichni společně doufáme, že příští rok se opět ve zdraví sejdeme a tento skvělý zážitek si zopakujeme. Třeba zase v jiném krásném koutu Slovenska.

Hana Stryková